top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraTortores Rzeszów

Zobacz jak termowizja pomaga w diagnozowaniu uszkodzeń telefonów.

Zaktualizowano: 10 mar 2023


Naprawa telefonu przez serwisanta z uzyciem kamery termowizyjnej.
Diagnoza telefonu z użyciem kamery termowizyjnej

Diagnoza problemu

Klient przyniósł telefon Samsung A40, który nie chciał się włączyć. Jego priorytetem było odzyskanie danych z urządzenia. W pierwszym kroku, aby zdiagnozować problem, zdemontowaliśmy tylną klapkę telefonu.

Demontaż klapki i ekranów przez serwis telefonów w Rzeszowie
Zdemontowana klapka telefonu i demontaż blach osłaniających elementy na płycie

Pomiar napięcia na baterii i jej testowanie

Następnie zmierzyliśmy napięcie na konektorze od baterii i stwierdziliśmy, że wynosi 0V. Sugerowało to, że bateria mogła być uszkodzona lub bardzo głęboko rozładowana.


Aby wykluczyć możliwość uszkodzenia baterii, podłączyliśmy ją do zewnętrznej ładowarki. Bateria zaczęła ładować się prawidłowo, co sugerowało, że problemem był bardzo głęboki poziom rozładowania.


Badanie płyty głównej

W sytuacji, gdy telefon jest w dobrym stanie technicznym, układ ładowania na płycie głównej nie pozwala na zbyt głębokie rozładowanie baterii. Należało więc zbadać płytę główną, aby znaleźć uszkodzone elementy.


Podłączyliśmy zasilacz do płyty głównej w roli baterii i stwierdziliśmy stały pobór prądu w okolicy 50 mA, mimo że telefon był wyłączony. Było to jasnym sygnałem o uszkodzeniu płyty głównej, najprawdopodobniej z powodu któregoś z elementów robiącego zwarcie.

Zewnętrzne źródło zasilania telefonu
Zasilacz laboratoryjny w roli zewnętrznego źródła zasilania telefonu

Użycie kamery termowizyjnej

Do detekcji zwarć w telefonie bardzo przydatna jest kamera termowizyjna, która pozwala wykryć różnicę temperatur między elementem, który pobiera prąd lub robi zwarcie, a pozostałymi elementami. W tym przypadku, jeden z układów na płycie głównej zaczął się grzać, co wskazywało na uszkodzenie.


Poszukiwania uszkodzonego elementu

Po wylutowaniu tego układu zwarcie nie ustąpiło, co sugerowało, że samo zwarcie jest powodowane przez jakiś element zasilany przez układ, który został wylutowany. W celu zidentyfikowania uszkodzonego elementu, podano napięcie 1V w miejscu, gdzie występowało zwarcie.

Naprawa płyty głównej samsung a40
Wykrywanie zwarcia w telefonie

Identyfikacja uszkodzeń

Na kamerze termowizyjnej uszkodzony układ został od razu zauważony. Okazał się nim był układ radiowy od zasięgu sieci GSM. Układ został zdemontowany i zwarcie natychmiast ustąpiło. Układ U1008 na zdjęciu spod mikroskopu, na schemacie i zdemontowany z telefonu


Naprawa i odzyskanie danych

Uprzednio zdemontowany układ zasilania został wlutowany w płytę. Telefon uruchomił się poprawnie i to umożliwiło zgranie z niego danych.

Naprawiony telefon przez serwis tortores
Telefon poprawnie się uruchomił

Naprawa telefonów Rzeszów

Profesjonalny serwis telefonów ma zaawansowany sprzęt i narzędzia, takie jak mikroskopy, kamery termowizyjne i mikrolutownice, co umożliwia im dokładniejszą diagnozę i naprawę urządzeń elektronicznych. W przeciwieństwie do zwykłych serwisów, które często wymieniają tylko baterie i ekrany w telefonach, profesjonalny serwis oferuje szerszy zakres usług, w tym naprawę płyt główych, odzyskiwanie danych, programowanie ukłądów i wiele innych specjalistycznych usług.

265 wyświetleń0 komentarzy

Comentarios


bottom of page